Casillero del Diablo


Şili’ nin en ünlü üreticilerinden olan, Casillero del Diablo (Şeytan Mahzeni)’ nun hikayesi, kurucusu Don Melchor ile başlıyor.

İki asır önce Don Melchor bağlarında yaptığı şarapları mahzeninde güzellik uykusuna yatırıyor zamanı geldiğinde ise, kendisi yudumluyor, dostlarına armağan ediyor ya da ziyafetlerde sunuyormuş. Uzun yıllar bu böyle devam etmiş, fakat daha sonra mahzenin en dibindeki, en iyi şaraplarının sık sık eksildiğini fark etmiş. Belli ki, çiftlikteki çalışanlardan şarap aşıranlar oluyormuş. Çalışanların buraya girmekten caysın diye, mahzenin bu en ıssız köşesinde bir şeytanın görüldüğü söylentisini yaymış. O günden sonra şaraplardaki eksilmeler durmuş!

Concha y Toro’ cular, bu dip bölmenin duvarına gizli bir projeksiyon hilesiyle bir şeytan silueti yansıtarak,  burayı turistik bir ziyaretgaha çevirmişler. Santiago’ nun en keyifli kaçamaklarından biri, Don Melchor’ un malikanesini ziyaret edip, buraya da inmek ve ardından şarap barında bir kaç şarap tadıp alışveriş yapmak… Nitekim turun bitiminde uğranan şarap dükkanının yıllık cirosu, tam 1,5 milyon dolar…

Don Melchor, ilk yıllar şarabı kendisi için yapmış ama, 1883′ te şarap şirketi kurmuş. Firma 1923′ de Santiago borsasında halka açılmış, 1933′ te ilk ihracatını Rotterdam limanına yapmış, 1994′ te New York Borsası’ na kote olmuş. Halen tam 38 bin dönüm bağa sahip ve yılda 100 milyon şişe üretip satıyor. Yani tüm Türkiye’ nin şarap üretiminden fazla.

Gusto dergisi, sayı 60′ dan derlenmiştir. Yazılmış olan istatistikler 2006 yılı içindir. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s